Buty do biegania to uniwersalny wybór

Obecnie wszystko się mocno specjalizuje, dlatego od dłuższego czasu możemy zaobserwować pojawianie się na rynku dedykowanych konkretnej czynności elementów garderoby. Odchodząc od rzeczy tak oczywistych jak sprawy wyjściowe i eleganckie, przyjrzyjmy się temu zjawisku w branży sportowej. Zapewne nasi dziadkowie, a pewnie i jeszcze nasi rodzice powiedzieliby, że do uprawiania sportu wystarczy zwykła koszulka, spodenki i zwyczajne tenisówki. No, być może do grania w piłkę na śliskiej nawierzchni przydałyby się tak zwane „korki”, ale też nie są koniecznością. Kiedyś liczyła się prostota i sama radość z wykonywanej rzeczy. A jak jest teraz?

Buty tylko do biegania?

Wydaje się, że aktywność fizyczna w formie biegania jest rzeczywiście mocno narażona na kontuzje. Z tego względu specjalizacja obuwia zdaje się być uzasadniona. Możemy się spierać, czy na pewno potrzebna nam jest specjalna koszulka termiczna, poliestrowe spodenki, czy ta szałowa opaska na czoło, ale jednak w kwestii stóp jesteśmy raczej zgodni – jakość biegu w tenisówkach, a szczególnych butach do biegania, to jakby porównywać jazdę w pięć osób maluchem a przestronnym kombi. Specyfika takiego obuwia pozwala nie tylko na przyjemniejsze odczucia, ale przede wszystkim pozwala na uniknięcie urazów. Bieżnik jest dopasowany do danego terenu, a podeszwa wykonana w taki sposób, aby amortyzować uderzenia, które bywają uciążliwe szczególnie na asfalcie, czy kostce brukowej. Dodatkowym atutem jest przewiewność, najlepiej jak największego rodzaju; dzięki temu stopa nie będzie się szczególnie przepacać i zwyczajnie gnić. Warto jednak nadmienić, że w tym przypadku dobrze jest zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • czy podeszwa jest odpowiednio grupa i miękka,
  • czy „siateczka” rzeczywiście pozwala na swobodny ruch powietrza w trakcie aktywności fizycznej,
  • czy całość jest solidnie połączona.

Te rzeczy wydają się kluczowe, ponieważ na rynku możemy natknąć się na całe mnóstwo „atrap”, które tylko udają prawdziwe buty do biegania. Efektem oszczędności na tym polu może być tylko przepocona i boląca stopa już przy pierwszym użyciu. Warto zwrócić uwagę również na to, że naprawdę dobrej jakości but do biegania może być w naturalny sposób użyty również do bardziej prozaicznej czynności – na przykład od codziennego chodzenia. W okresie wiosenno-letnim sprawdzi się zdecydowanie najlepiej; ani nie będzie nas obcierać, a noga będzie mogła swobodnie oddychać. Są to korzyści, które sprawiają, że wydatek na dobry but do biegania, zwróci nam się zdecydowanie bardziej. Zarówno w sferze użytkowej, jak i specjalnej, do której zostały przeznaczone.

Dodaj komentarz