Jak walczyć z uciążliwym chrapaniem?

Dlaczego chrapiemy?

Nocną zmorą dużej części społeczeństwa jest chrapanie. Jest to niekomfortowe zarówno dla osoby, ktora boryka się z problemem, ale przede wszystkim dla współdomowników, którzy nie mogą się spokojnie wyspać. Takie symfonie w nocy daje co 10 osoba, według statystyk częściej mężczyźni, ale kobiety także nie pozostają w tyle. Najczęściej niestety uaktywnia się to wraz z wiekiem. Przyczyn chrapania może być wiele, na przykład krzywa przegroda nosowa czy przerost małżowiny nosowej, ale najczęściej wynikają one z trybu życia, jakie prowadzimy. Powodem mogą być na przykład otyłość, palenie papierosów, alergie lub picie alkoholu. Chrapanie nie jest jednak chorobą. To wydychane powietrze, które ma utrudniony przepływ przez gardło. Z każdym wdechem tkanki zaczynają wibrować i tworzy się dźwięk, który może nawet dochodzić do 90 decybeli. W niektórych przypadkach bywa to jednak niebezpieczne i powodować bezdech nocny, czyli całkowity brak przepływu powietrza przez krtań.

Domowe sposoby na chrapanie

Na tę męczącą przypadłość można wypróbować domowe, tanie metody, które pomogą wszystkim w domu uzyskać lepszą jakość snu. Najlepiej zacząć od najprostszych, możemy na przykład zmienić pozycję, starać się spać na brzuchu lub na boku, wietrzyć pokój i wprowadzić odpowiednia wilgotność i temperaturę powietrza. Jeżeli problem leży w otyłości najlepiej zapisać się na jakieś zajęcia fitness, zacząć biegać lub wprowadzić dietę do jadłospisu. Niewskazane jest także picie alkoholu (szczególnie przed snem) oraz papierosy. Jeżeli przyczyną natomiast jest przeziębienie lub alergia można zakupić w aptece specjalne aerozole, listki, plastry na nos lub krople. Rozszerzają one przewody nosowe i ułatwiają oddychanie w czasie snu. Warto także wykonać testy na alergię i ewentualnie wprowadzić leki przeciwalergiczne. Pomocny jest także roztwór soli morskiej, który aplikujemy do nosa lub inhalacje parą wodną. W aptekach dostępne są także krople, ktore aplikuje się na chusteczkę i wdycha przez nos. Można także skropić nimi poduszkę. Sposobów na walkę z chrapaniem jest naprawdę wiele, bliżej zapoznać możemy się z nimi na stronie www.sposobynachrapanie.pl.

Zioła – naturalna i skuteczna metoda leczenia

Z przyjemniejszych zabiegów możemy zafundować sobie przed snem gorącą kąpiel z odrobiną ziołowych olejków eterycznych. Zioła naturalne to świetny sposób na walkę z chrapaniem. Największym sprzymierzeńcem będzie tutaj mięta pieprzowa i eukaliptus. Mięta ma bardzo silne właściwości przeciwzapalne Usprawnia oddychanie, zmniejsza obrzęki w górnych drogach i pomaga je odblokować. Eukaliptus działa antybakteryjnie i super rozgrzewa. Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Warto zwrócić uwagę na kolejne zioło, które działa uspokajająco i zwalcza problemy ze snem, czyli melisę. Bardzo dobrze sprawdza się także jako naturalny lek na chrapanie. Melisa pozytywnie wpływa na górne drogi oddechowe, koi i nawilża gardło. Tymianek, gorzknik kanadyjski oraz prawoślaz lekarski – mają także duże zasługi i warto je przetestować chociażby w formie naparu. Wpływają one bardzo korzystnie na cały nasz organizm. W aptekach można znaleźć kapsułki z mieszankami tych ziół na chrapanie dostępne bez recepty. Zioła naturalne są bardzo pomocne a ich olejki łagodzą drogi oddechowe i udrożniają nos.

Poduszka, plastry a może spray..?

Kolejnym sposobem jest zakup specjalistycznej poduszki przeciw chrapaniu. Ich budowa zapewnia prawidłowe ułożenie głowy w trakcie snu. Wpływa na swobodniejszy przepływ powietrza przez drogi oddechowe i zmniejsza drgania tkanek w gardle. Jeżeli chcemy dowiedzieć się czy chrapiemy można użyć aplikacji do nagrywania dźwięku w telefonie i włączyć przed snem lub zostawić dyktafon przy łóżku. Jeśli jednak powodem chrapania jest nieprawidłowa budowa górnych dróg oddechowych, np. krzywa przegroda nosowa, wady zgryzu lub problemy z zatokami, musimy udać się do specjalisty. Zleci on profesjonalne leczenie. Prawdopodobnie chrapania nie wyeliminujemy w 100%, jednak warto wypróbować wszystkie sposoby naturalne i sprawdzić czy przyniosą efekty. Domownicy czy nasi partnerzy na pewno nam za to podziękują.

Dodaj komentarz