Nowoczesne leczenie bólu

To nowoczesna metoda leczenia dolegliwości bólowych pochodzących z układu mięśniowo-szkieletowego. Nazwa pochodzi z języka angielskiego (ESWT – Extracorporeal Shockwave Therapy). Początkowo korzystano z metody leczenia falami uderzeniowymi podczas kruszenia kamieni nerkowych. Obecnie stosuje się ją do przeprowadzania kuracji w zakresie schorzeń narządów ruchu.

Metoda leczenie falami uderzeniowymi wykorzystuje wysokoenergetyczną falę mechaniczną. Powstające skokowe ciśnienie działa bezpośrednio na miejsce bólu i regeneruje chore tkanki. Prędkość fali jest zadziwiająca i znacznie większa od prędkości fali akustycznej.

Fale uderzeniowe dzieli się ze względu na rodzaj generowanej energii:

  • niskoenergetyczna (LESWT) ? ? 0, 2 mJ/mm?
  • wysokoenergetyczna (HESWT) – ? 0, 2 mJ/mm?

Najlepiej sprawdzają się fale niskoenergetyczne, wyższe fale od 0,6 mJ/mm? mogą przyczynić się do uszkodzenia ścięgien. Bardzo wysokoenergetyczne fale wywołują zwapnienia w tkankach miękkich.

Jak działa fala uderzeniowa?

Mechanizm działania fali uderzeniowej został bardzo doceniony w rehabilitacji. Metoda pozwala zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się dolegliwości bólowych oraz stymuluje regenerację tkanek.

Istnieją dwie teorie działania fali uderzeniowej:

  1. Teoria pierwsza odnosi się do redukcji odczuwania bólu, dzięki zmniejszeniu się napięcia mięśniowego. Poprawa krążenia krwi sprawia, że intensywność stanu zapalnego maleje, a odczuwanie bólu jest mniej wyraziste.
  2. Teoria druga głosi, że redukcja odczuwania bólu powstaje na skutek zwiększonego rozproszenia substancji P, czyli mediatora bólu. Zwiększenie aktywności substancji mediatora bólu pobudza włókna nocyeptywne oraz jest odpowiedzialne za powstanie obrzęku. Duża siła prowadzi do powstania mikrouszkodzeń, które wywołują w organizmie zwiększenie działania mechanizmów regeneracyjnych.

Reasumując podczas działania fali uderzeniowych dochodzi do tworzenia nowych naczyń krwionośnych oraz zwiększa się czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. Złogi wapniowe odkładane w tkankach miękkich są rozbijane, zwiększa się aktywność komórek kostnych, które zapewniają prawidłowy wzrost kości i ich regenerację. Fala uderzeniowa pomaga w procesie gojenia się urazów, szybciej znikają krwiaki i siniaki.

Dodaj komentarz