
Twórcą kuracji cytrynowej jest Michał Tombak, autor rekomenduje jej stosowanie w różnych jednostkach chorobowych. W kuracji leczniczej powinno się wypijać sok z 200 cytryn. Mnóstwo specjalistów uznaje tą metodę za kontrowersyjną. Nie można jednak zaprzeczyć, że sok, który jest świeżo wyciśnięty z cytryny jest niezwykle bogatym źródłem witamin i minerałów.
Kuracja cytrynowa jest metodą polegającą na oczyszczaniu organizm z zalegających toksyn i złogów. Wykorzystywana jest przede wszystkim w celu pozbycia się z organizmu kwasu moczowego. Zdecydowanie najlepszym sposobem na uzyskanie efektu oczyszczenia jest regularne, codzienne picie świeżego soku z cytryny. Sok z cytryny zawiera właściwości oczyszczające, ale jest także świetnym środkiem profilaktycznym w przewlekłych infekcjach i bogatym źródłem witamin oraz składników mineralnych. Główną przyczyną uznawania kuracji cytrynowej za kontrowersyjną jest kwasowość soku z cytryn. Z kolei inni specjaliści rekomendują kurację cytrynową w takich chorobach jak: otyłość, choroby wątroby, anemia, osteoporoza, kamica żółciowa, nerkowa, nadciśnienie czy cukrzyca.
Kuracja cytrynowa jest metodą, która dostarcza organizmowi witamin, a także istotnych składników mineralnych. Działanie kwasu cytrynowego umożliwia na oczyszczenie organizmu z licznych toksyn. Kwas cytrynowy przez to, że łączy się z wapniem tworzy sól, która po rozpuszczeniu pełni funkcję regulującą tkankę kostną, a także pozytywnie oddziałuję na przemianę materii.
Kuracja cytrynowa jest przede wszystkim stosowana podczas choroby reumatycznej, kamicach, czy osteoporozie. Bardzo profilaktycznie stosowana jest także przez osoby otyłe, które chorują na nadciśnienie oraz cukrzycę. Niezwykle istotne jest, by sok ze świeżo wyciśniętych cytryn o cienkiej skórce pić zaraz po wyciśnięciu, gdyż niezwykle szybko ulega utlenianiu, a także neutralizacji działania. Metoda ta jest uważana przez wielu specjalistów za kontrowersyjną, ale mnóstwo badaczy uznaje ją za efektywną.
Pomimo istnienia licznych hipotez o negatywnym działaniu kuracji cytrynowej, a także wątpliwościach związanych z kwasowością soku z cytryny, jak np. niebezpieczeństwo zakwaszenia organizmu oraz powstawanie albo nasilenie wrzodów żołądka, faktem jest, że sok z cytryny nie drażni błony śluzowej żołądka.
Świeżo wyciśnięty sok z cytryny, który jest wypijany rano na czczo, 30 min przed pierwszym posiłkiem nie tylko zmniejsza uczucie głodu, ale również wspiera układ pokarmowy. Sok z cytryn zawiera także pektyny, które wspomagają odchudzanie.