Jęczmień czyli infekcja powieki

Na co mogą wskazywać często spotykane objawy takie jak swędzenie oka, uczucie bólu czy zaczerwienie spojówki, łzawienie, obrzęk powieki, wydzielina ropna a nawet światłowstręt? Te dolegliwości mogą wskazywać na wiele schorzeń a jednym z nich może być tak zwany jęczmień oka.

Zacznijmy od tego skąd właściwie taka nazwa. Otóż dolegliwość ta wiąże się z niewielkim ropniem występującym na powiece najczęściej przy linii rzęs przypominającym małe ziarenko jęczmienia. Schorzenie to, to nic innego jak infekcja powieki wiążąca się nie tylko ze złym wyglądem ale także odczuwalnym bólem. Omawiając tę dolegliwość należy wyróżnić dwa typy infekcji. Otóż występuje jęczmień zewnętrzny oraz wewnętrzny. Ten pierwszy wiąże się z zapaleniem gruczołów powiekowych przyrzęsowych zaś w przypadku tego drugiego mamy do czynienia z zapaleniem gruczołów tarczkowych. Pomimo łagodniejszego przebiegu jęczmienia zewnętrznego, żadnej z tych infekcji nie powinniśmy bagatelizować gdyż jak każda nieleczona choroba może doprowadzić do poważnych powikłań.

Skąd tak w ogóle biorą się jęczmienie?

Najczęstszą przyczyną pojawiającej się infekcji są bakterie gronkowca lub inne drobnoustroje. Aby doszło do zakażenie gronkowcem nie trzeba wiele zachodu. Zazwyczaj wystarcza potarcie okolic oczu nieumytymi rękami. Poza tym, w przypadku kobiet częstą przyczyną mogą być źle dobrane kosmetyki stosowane w okolicy oczu bądź niestaranne zmycie makijażu przed snem. Ważne jest, aby używane kosmetyki były odpowiednio przechowywane i aplikowane a także nie były przeterminowane. Rozwój infekcji wspomaga także styczność z dymem lub substancjami chemicznymi. Ponadto do osób bardziej narażonych na pojawianie się jęczmienia należą alergicy, osoby starsze i osoby noszące szkła kontaktowe. W niektórych przypadkach, kiedy jęczmienie notorycznie się pojawiają może to wskazywać problemy z cukrzycą.

Jak uporać się z jęczmieniem

Przede wszystkim nigdy nie należy samodzielnie wyciskach lub rozcinać jęczmienia. Dojrzały jęczmień charakteryzuje się żółtym czubkiem i zazwyczaj samoistnie pęka lub zasycha w ciągu tygodnia. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ropień wymaga nacięcia przez specjalistę jednakże niekoniecznie każdy przypadek wiąże się z wizytą u lekarza. Ponadto istnieje kilka domowych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością.

Jednym z nich są suche, rozgrzewające okłady, do których wykorzystuje się ciepłą skorupkę ugotowanego jajka zawiniętą w jałowy gazik. Skuteczność tej kuracji zapewnić ma działanie wytrącającego powoli ciepła. W przypadku, gdy objawy nie ustępują konieczna jest wizyta u specjalisty, który prawdopodobnie zaleci maść z antybiotykiem.

Jęczmień oka to schorzenie często powracające dlatego przy jego leczeni ważne jest, aby kuracja została przeprowadzona dokładnie i według zaleceń lekarza.

Dodaj komentarz