Hormon stresu – kortyzol. Kiedy jest w normie, a kiedy szkodzić?

Stres jest nieodzownym elementem składającym się na życie współczesnego człowieka. Żyjąc w XXI wieku mamy dużo sytuacji stresowych związanych z pracą czy z budowaniem relacji w życiu prywatnym. Świat jest rozpędzony, ciągle się zmienia, dlatego to co dziś nowe będzie wyparte jutro przez nowsze. Może to jest powiedziane na wyrost, ale gdyby zagłębić się i na przykład przyjrzeć rynkowi sprzętów elektronicznych, zrozumiemy, że dzisiejsze możliwości dają w efekcie permanentne zmiany. Zmiany prowadzą do nowości, a człowiek z natury odczuwa lęk do nieznanego, przez to ciągłe dostosowywanie się może znaleźć się w wielu stresujących sytuacjach. Bez obaw to nie jest jednak powód do zmartwień, bo:

  • stres wiąże się często z wychodzeniem poza własną strefę komfortu, a to daje nam rozwój
  • stres to trudności, które po czasie zaczynamy traktować jak wyzwania
  • stres to relacje z drugim człowiekiem, ale jakie by nie były nieprzyjemne i trudne dają nam informację zwrotną o nas samych, ludziach i świecie w jakim żyjemy (inny punkt widzenia jest bardzo cenny)
  • nabieramy świadomości i dojrzałości, że nawet z niekonstruktywnej krytyki można wyłuszczyć jakąś wskazówkę czy uwagę
  • stresujące kłótnie uczymy się traktować jak jednorazową akcję oczyszczającą atmosferę w domu czy to w biurze w którym pracujemy

Dlatego nie stresujmy się, że się czasami stresujemy! To normalne, ale gdy jest długotrwałe – walczmy ze stresem, na przykład za pomocą technik relaksacyjnych! Wszystko zależy od naszego myślenia i tego co uznajemy za prawdziwe. Stres kojarzony jest z niedobrymi doświadczeniami, dlatego nauczmy się przekształcać je w dobre, poprzez wyciąganie pozytywów w postaci wniosków, które uczą nas czegoś wartościowego i rozwijają. To w naszej głowie powstaje nasz świat i może on być idealny, bo to od nas zależy czy zrozumiemy, że doświadczenia są tylko dobre! Pracujmy nad sobą, bo dla naszego zdrowia lepiej unikać długotrwałego napięcia nerwowego (stresu), ponieważ stymuluje on nasze hormony stresu, a w tym niebezpieczny kortyzol.

Stres = hormony stresu

Kiedy na organizm wpływa stres zaczyna on produkować adrenalinę oraz noradrenalinę oraz kortyzol. Te trzy hormony nazywane są hormonami stresu. Produkują je nadnercza, a w późniejszej fazie takie hormony przenikają do krwi. Jako pierwsza wydziela się adrenalina. Po 10 minutach stresu zaczyna wytwarzać się kortyzol.

Kortyzol najgroźniejszym z trzech hormonów stresu

Kortyzol to organiczny związek chemiczny. Jest hormonem glikokortykosteroidowym i początkowo spełnia pozytywną rolę w organizmie. Jednak jeśli produkowana ilość kortyzolu w organizmie jest za duża, to hormon stresu może działać negatywnie na zdrowia człowieka. Przez to, że  kortyzol  jest w dużej ilości szkodliwy dorobił się nawet miana hormonu zabójcy.

Plusy kortyzolu:

  • reguluje gospodarkę białkową,
  • zwiększa ciśnienie krwi i wydzielanie kwasu żołądkowego
  • powoduje uwalniania wapnia z kości
  • kortyzol pomaga w leczeniu astmy oskrzelowej

Minusy kortyzolu:

  • opóźnia proces gojenia ran
  • negatywnie wpływa na system odpornościowy organizmu
  • powoduje problemy z pamięcią i nauką. Uszkadza komórki hipokampa(komórki mózgowe)
  • przyczyniać się do powstawania i rozwoju problemu otyłości

Więcej na stronie:

Kortyzol – jego nadmiar i niedobór w organizmie

Dodaj komentarz