Gradówka – problem z okiem, z którym nalezy udać się do lekarza

Gradówka to schorzenia dotyczące naszego oka bezpośrednio związane z tak zwanym jęczmieniem. To właśnie jęczmień na oku utrzymujący się przez dłuższy okres czasu bądź też stale nawracający może zmienić się w gradówkę. Gdy dojdzie do takiej sytuacji należy udać się do lekarza. O ile jęczmień jest schorzeniem raczej mało inwazyjnym, niegroźnym i samoistnie mija, o tyle pojawienie się gradówki powinno nas zaalarmować, ponieważ oznacza, że stan zapalny na powiece utrzymuje sie dłuższy okres czasu a to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca.

Jak powstaje gradówka?

Zwracając uwagę na gradówkę od strony medycznej należy wskazać, że jest to wynik zaczopowania ujścia jednego z gruczołów. Zalegająca w tym miejscu treść ropna doprowadza do utrzymywania się stanu zapalnego i sprawia, że stale powiększa się guzek powieki. Jakie objawy należy powiązać z gradówką?

– zgrubienie powieki,

– pojawiający się biały niebolesny guzek

– zaczerwieniona skóra nad guzkiem

– obrzęknięta powieka

– podrażnione oko

– stałe powiększanie się guzka.

Utrzymywanie się takich objawów powinno skłonić nas do wizyty u lekarza, najlepiej bezpośrednio u okulisty, który będzie w stanie wdrożyć w takiej sytuacji odpowiednią formę leczenia.

Jak leczy się gradówkę?

Utrzymujące się wspominane powyżej objawy powinny sprawić, że pojawimy się u lekarza, okulisty, który będzie decydował o zastosowaniu odpowiedniej formy leczenia. W przypadku gradówki na początek należy stosować leczenie nieinwazyjne, zazwyczaj polega ono na stosowaniu maści z antybiotykiem – erytromycyną. Maść stosowana jest miejscowo 3-4 razy dziennie na brzeg powieki. Do tego lekarz może dołączyć również krople z antybiotykami, które mają zapobiec przejściu stanu zapalnego w inną część oka.

W przypadku gdy stan zapalny będzie się utrzymywał, a nieinwazyjne leczenie nie będzie przynosić efektów konieczny będzie zabieg okulistyczny, który będzie polegał na nacięciu skóry. Gdy takie nacięcie będzie wykonane lekarz dokonuje łyżeczkowania gradówki. Następuje również znieczulenie gradówki, następnie odwija się powiekę na wewnętrzną stronę i nacina, dzięki czemu możliwe jest usunięcie zalegającej masy razem z torebką gradówki, co pozwoli w przyszłości uniknąć powrotów tego problemu. Należy również nałożyć specjalną maść z antybiotykiem przez kilka dni i zakładać opatrunek, by nie doprowadzić do zakażenia.Gradówka może nie jest szczególnie problemowa czy niebezpieczna, jednak nie powinno się jej lekceważyć, ponieważ dłuższy czas jej utrzymywania sprawi, że może dojść do stanu zapalnego w innej części oka.

Dodaj komentarz