Glukometry – jak wybrać odpowiedni?

Glukometry są to przenośne urządzenia medyczne. Przeznaczone są one do pomiaru oraz odczytywania poziomu glukozy we krwi włośniczkowej. Krew zazwyczaj pobierana jest z opuszków palców lub też płatków uszu. W celu wykonania pomiaru glukometrem, należy wyposażyć się w odpowiednie paski testowe, które posiadają wtopione elektrody lub odczynnik chemiczny. Należy wiedzieć, jakie powinno być prawidłowe stężenie cukru we krwi. Określane na czczo, w zależności od rodzaju glukometra, powinno wynosić 70-120 miligramów na decylitr lub 3,9-6,6  milimoli na litr. Wykonanie pomiaru jest niezwykle prostym zadaniem. Z tego względu, nikt nie powinien mieć problemu z wykonaniem pomiaru oraz odczytu. Glukometr, przydaje się w przypadku kontrolnego mierzenia cukru we krwi oraz w przypadku monitorowania leczenia cukrzycy.

Glukometry-rodzaje

Na rynku występuje ogromny wybór tych przenośnych medycznych urządzeń. Cena ich waha się od około dwudziestu złotych do nawet trzystu pięćdziesięciu złotych. Wszystko zależy od modelu. Najnowocześniejsze modele, wyposażone są w następujące funkcje, takie jak:

  • komunikacja bezprzewodowa, umożliwia przesyłanie wyników pomiaru glukozy we krwi bezpośrednio do pompy insulinowej
  • oświetlenie portu na paski testowe, pomagające w wykonywaniu badania w ciemności
  • pomiar drugiej szansy ? możliwość dodania krwi jeśli pierwsza próbka była niewystarczająca
  • znaczniki posiłków oraz spersonalizowany alarm poposiłkowy
  • dostęp do wyników z archiwum dzięki odpowiedniej aplikacji
  • możliwość dodawania zdarzeń, takich jak dieta czy aktywność ruchowa, do wyników
  • możliwość dodawania zdjęć posiłków do aplikacji
  • możliwość przeprowadzania notatek tekstowych lub głosowych
  • udostępnianie raportów z pomiarów lekarzowi, nawet z wyprzedzeniem lub w dniu wizyty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie glukometru

Przed zakupieniem glukometru, należy zapoznać się z jego parametrami. Jeśli komuś zależy na wielkości wyświetlacza, należy zwrócić uwagę ile on ma cali. Czy nie jest za mały lub za duży. Kolejnym ważnym czynnikiem jest wielkość próbki, którą należy użyć do badań. W przypadku dzieci, warto zakupić glukometr, który pozwoli na pobór bardzo małej ilości próbki krwi, tak aby dziecko się nie męczyło. Następnie, warto sprawdzić, jaką pamięć oferuje glukometr, czyli ile zapisów pomieści. Warto zakupić glukometr, który charakteryzuje się jak największą pamięcią. Wiele modeli, umożliwia pobór krwi z różnych miejsc na ciele, takich jak nogi czy ramiona. Jednak wciąż są dostępne modele, które wymagają pobór wyłącznie z palca. Warto to również uwzględnić przy zakupie.

Dodaj komentarz