Depilacja laserowa ? dlaczego warto wybrać depilację laserem?

Współczesny kanon piękna nie lubi nadmiernego owłosienia. Kobiety od lat dokładają wszelkich starań i znoszą nieprzyjemne zabiegi, byle tylko pozbyć się niepożądanych włosków. Niedawno dołączyli do nich również mężczyźni, dochodząc do wniosku, że naturalne owłosienie niekoniecznie musi być atrakcyjne.

Nie chodzi jedynie o atrakcyjny wygląd ? piękno jest przecież pojęciem względnym i subiektywnym. Sportowcy, na przykład pływacy, dawno doszli do wniosku, że mniejsze owłosienie to bardziej opływowe ciało, a więc i lepsze wyniki na zawodach. Nie można również zignorować kwestii higieny ? sam pot nie posiada zapachu, nieprzyjemne wrażenie powodują dopiero rozkładające go bakterie. Idealnym dla nich miejscem są właśnie włosy ? pod pachami lub w miejscach intymnych. Gładką skórę znacznie łatwiej utrzymać w czystości. Chociaż decyzja, czy pozostawić włosy na miejscu, przystrzyc je, czy całkowicie się ich pozbyć jest kwestią indywidualną, zależną od gustu, jeśli decydujemy się na ostatnią opcję, warto wiedzieć, jaki jest najlepszy sposób, by to zrobić.

Najpopularniejsze metody depilacji

Istnieje wiele popularnych metod pozbywania się niepożądanych włosów. Do najczęściej stosowanych zaliczyć można:

  • golenie maszynką ? mało kosztowny zabieg o krótkotrwałej skuteczności; włosy szybko odrastają, występuje duże ryzyko podrażnień, jej skutkiem często są wrastające włoski

  • kremy do depilacji ? nieskuteczne dla osób z grubszymi włoskami, mogą powodować uczulenie, usuwa włosy na około 2 tygodnie

  • depilacja woskiem ? bolesna procedura, może uszkodzić naczynia, wystarcza na 3-4 tygodnie

  • depilacja laserowa ? bezbolesny zabieg, już 6-8 zabiegów pozwala na permanentne pozbycie się owłosienia

Jak depilacja laserowa usuwa włosy?

Laser emituje wiązkę światła, wnikającą głęboko w skórę i niszczącą cebulkę włosa. Promienie elektromagnetyczne uderzają bezpośrednio w melaninę, a reakcja termiczna powoduje uwęglenie komórek macierzystych włosa, nie uszkadzając skóry. Ponieważ zabieg działa na włosy w fazie wzrostu, do uzyskania trwałego efektu, depilacja laserowa musi być powtórzona przynajmniej 6-8 razy.

Depilacja laserowa ? przeciwwskazania

Pozbywanie się owłosienia metodą laserową jest bezpieczne i nieinwazyjne. W kilku przypadkach trzeba jednak z niego zrezygnować. Kiedy depilacja laserowa jest niewskazana?

  • ciąża i karmienie piersią,

  • chorowanie na bielactwo, łuszczycę, nieleczone infekcje i choroby pęcherzowe skóry,

  • podrażnienie lub uszkodzenie skóry,

  • świeża opalenizna lub stosowanie samoopalaczy,

  • skłonność do bliznowców i przebarwień.

Czy depilacja laserowa boli?

W Internecie zetknąć można się z opiniami kobiet, które choć chwalą depilację laserową za skuteczność, narzekają na dyskomfort lub ból w trakcie zabiegu.

Warto wiedzieć, że stosowanie najnowocześniejszej technologii całkowicie wyklucza możliwość występowania podobnych dolegliwości. Przykładem takiego urządzenia jest laser do depilacji Vectus. Poprzez specjalną głowicę kontroluje stale poziom melaniny i na tej podstawie dostosowuje wiązkę światła. Urządzenie chłodzi skórę przez całą procedurę termicznego niszczenia cebulek. Jest to szczególnie istotne przy wyjątkowo wrażliwych miejscach ciała ? dlatego dobrym rozwiązaniem będzie depilacja laserowa bikini.

Depilacja laserowa bywa zalecana przez lekarzy dla osób, które dotknął problem wynikły z używania innych metod depilacji – zapalenie mieszków włosowych.

Przygotowanie do zabiegu

Do gabinetu najlepiej umówić się późną jesienią lub zimą, ponieważ zabiegu nie wykonuje się na skórze opalonej. W przeddzień depilacji laserowej należy zgolić włosy maszynką. Skóra powinna być w dobrej kondycji ? niepodrażniona ani nieprzesuszona. Warto ją zatem nawilżyć, ale nie kremami, które zawierają kwasy owocowe, witaminę A oraz C ? nie wolno ich stosować w okresie miesiąca przed zabiegiem. W tym samym czasie w wybranym miejscu nie używa się wosku, depilatora, ani pęsety. Na tydzień przed trzeba zrezygnować z leków lub ziół fototoksycznych i fotoalergicznych.

Jak pielęgnować skórę po depilacji laserowej?

Podobnie jak przed zabiegiem, wystrzegać należy się słońca ? przez 4 tygodnie warto stosować kremy z wysokim filtrem UV. Solarium powinno się całkowicie wykluczyć, podobnie saunę oraz basen. Jeśli skóra jest podrażniona, do kąpieli używamy łagodnych środków. Osuszamy ją również w sposób delikatny. Konieczne będzie zrezygnowanie z dezodorantów, antyperspirantów i perfum w miejscu, w którym depilacja laserowa została wykonana.

Ile zabiegów należy zrobić?

Po jednej depilacji laserowej, włosy (w znacznie mniejszej ilości) odrastają po około miesiącu. Zaleca się powtarzanie zabiegu co 4-8 tygodni. Osiągnięcie permanentnego efektu wymaga zastosowania od 6 do 8 serii. Sam proces depilacji również nie zajmie nam dużo czasu ? usunięcie owłosienia z obu nóg zajmuje około 30 minut.

Chociaż cena za pojedynczy zabieg lub ich pakiet może wydawać się wysoka, uświadomić sobie trzeba, że jest to zabieg o wysokiej i długotrwałej skuteczności. Wykonanie serii depilacji laserowych umożliwia permanentne pozbycie się włosów. Poza tym, patrząc z szerszej perspektywy, metoda ta wcale nie jest najdroższa.

Dla przykładu: koszt depilacji pach woskiem w gabinecie kosmetycznym wynosi około 35 złotych. Dla utrzymania gładkości skóry, po 3 tygodniach należy go powtórzyć. Zakładając, że chcemy nieprzerwanie cieszyć się brakiem zbędnych włosków, w ciągu roku wydamy na to ponad 600 złotych, a w ciągu 5 lat ? ponad 3000 złotych. Tymczasem depilacja laserowa pach obciąży nasze portfele sumą rzędu 1200-1500 zł za 6 zabiegów.

Depilacja laserowa, wbrew popularnym, mylnym wyobrażeniom, nie jest wcale zabiegiem luksusowym. To bezpieczna metoda i jedyna, która gwarantuje pełną skuteczność. ? powiedziała Julia Krajewska, kosmetolog z Clinica Cosmetologica.

Gdzie wykonać depilację laserową?

Najlepiej w renomowanym gabinecie. Warto popytać wśród znajomych, sprawdzić opinie w Internecie i zwrócić uwagę, jak personel zamierza nas przygotować do zabiegu ? konsultacja jest niezbędna. Aby proces był bezpieczny, należy wcześniej przeprowadzić wywiad na temat stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Przed depilacją, specjalista powinien zbadać twoją skórę oraz włosy oraz upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, które wykluczałyby użycie lasera.

Dodaj komentarz