Jakie ochraniacze na rolki najlepiej wybrać?

Jakie ochraniacze na rolki najlepiej wybrać?

Pytanie zawarte w tytule zadają sobie zarówno ludzie zaczynający przygodę z rolkami, jak i rodzice, których pociechy uprawiają tę dziedzinę sportu. Bez względu na to, do której z tych grup należysz, artykuł ten z pewnością pomoże Ci znaleźć odpowiedź na Twoje pytania

Rodzaje ochraniaczy na rolki

Z reguły wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ochraniaczy na rolki. Są to:

– ochraniacze na nadgarstki

– ochraniacze na kolana

– ochraniacze na łokcie

Spróbujmy przyjrzeć się teraz każdemu z trzech powyższych rodzajów zabezpieczeń.

Ochraniacze na nadgarstki

Nadgarstki wbrew pozorom są prawdopodobnie częścią ciała najbardziej narażoną na uszkodzenia podczas jazdy na rolkach. Jest tak być może dlatego, że to właśnie za pomocą rąk próbujemy ratować się w trakcie upadku. Poza tym, ewentualne kontuzje nadgarstków są bardzo trudne do wyleczenia. W związku z tym, znalezienie odpowiednich ochraniaczy na tę część ciała jest kwestią priorytetową. Zdecydowanie nie warto próbować oszczędzać dobierając te części naszej garderoby.

Budowa ochraniaczy na nadgarstki jest z reguły podobna we wszystkich modelach istniejących na rynku. Tak naprawdę najważniejsze jest to, aby poprawnie je zakładać. Wieli ludzi nosi ochraniacze na nadgarstki 'odwrotnie', przez co w razie upadku nie spełnią one swojej roli. Aby przeguby naszych dłoni były bezpieczne, wypukły, plastykowy element ochraniacza musi znajdować się po wewnętrznej części dłoni.

Ochraniacze na kolana

Kupując ochraniacze na kolana, przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie: Czy będę jeździł na rolkach rekreacyjnie, czy wyczynowo? Otóż ochraniacze do jazdy rekreacyjnej mają z reguły twardą powierzchnię, a ochraniacze do zastosowań specjalistycznych są bardziej elastyczne i miększe w środku, choć wcale nie tracą na wytrzymałości. Główną zaletą ochraniaczy specjalistycznych jest fakt, że dostosowują się one lepiej do ciała i świetnie stabilizują staw w trakcie upadku. Dzięki temu, że nie mają one twardej powierzchni, można nosić je pod ubraniem bez obawy, że podrzemy je w trakcie ewentualnej przewrotki.

Ochraniacze na łokcie

Są one skonstruowane w dokładnie taki sam sposób, jak ochraniacze na kolana, różnią się głównie wielkością. Dlatego też wszystkie informacje z powyższego akapitu tyczą się także i ochraniaczy na łokcie. Warto jednak podkreślić, że łokieć jest jedną z tych części naszego ciała, które bardzo często ulegają kontuzjom podczas jazdy na rolkach. Z tego względu, należy zapewnić im należytą ochronę.

Inne ochraniacze

Istnieje także jeszcze kilka rzadszych form ochrony naszego ciała, stosowanych głównie przez profesjonalnych rolkarzy. Używają oni na przykład spodenek ochronnych, wzmocnień na kostki, a czasem nawet na żebra.

Teraz jesteś już gotów na zakupy!

Pamiętaj jednak, że odejmując decyzję odnośnie zakupu sportowego sprzętu ochronnego zawsze trzeba kierować się dużą rozwagą i przezornością. Poza tym, nie warto oszczędzać na zakupie takich akcesoriów. Sprzęt wysokiej jakości pomoże Ci cieszyć się jazdą nie tylko przyjemną, lecz także bezpieczną. Powodzenia!

Dodaj komentarz