Drążek do podciągania – dlaczego i jak ćwiczyć?

Bez względu na to, czy rozpoczynasz swoją przygodę z siłownią, czy jesteś już zaprawiony po latach treningów, ćwiczenia na drążku mogą dać Ci wiele korzyści. Dla człowieka, który podchodzi do drążka pierwszy raz w życiu, wykonanie jakiegokolwiek ruchu w zawieszeniu może sprawiać ogromny kłopot. Niemniej jednak, regularne próby z pewnością przyniosą pożądane rezultaty. Aby dowiedzieć się, czy trening na drążku jest czymś dla Ciebie, przeanalizuj razem z nami kilka partii mięśni, na które wpływa on najmocniej.

Ogólny wpływ drążka na naszą formę

Generalizując, trening na drążku angażuje najbardziej mięśnie ramion oraz górnej części pleców. Niemniej jednak, należy pamiętać, że na drążek opracowano wiele ćwiczeń, które różnią się nieco sposobem wykonania. Nawet lekka zmiana rozstawu dłoni powoduje, że używa się już innych partii mięśni. Na co zatem konkretnie wpływają ćwiczenia na drążku?

Działanie ćwiczeń na drążku na poszczególne partie mięśni

  • Mięśnie ramion. Aby zaangażować tę partię mięśni, przede wszystkim należy trenować używając podchwytu, czyli trzymać drążek tak, by palce skierowane były w stronę ćwiczącego. Poza tym rozstaw rąk nie może być większy niż około 25 cm. Angażuje to w dużym stopniu biceps i przy przemyślanym treningu poskutkuje jego wzrostem.
  • Mięśnie pleców. Największe rezultaty w tej dziedzinie osiągniesz ćwicząc szerokim rozstawem dłoni używając najlepiej nachwytu. Niemniej jednak, możesz używać nachwytu oraz podchwytu naprzemiennie. Zaangażujesz w ten sposób różne partie ciała. Taki trening wzmaga pracę szczególnie mięśnia najszerszego grzbietu. Tego rodzaju ćwiczenia polecane są szczególnie mężczyznom, którzy chcą rozwinąć sylwetkę typu „V”.
  • Klatka piersiowa. Ta partia mięśni nie bierze bezpośredniego udziału w podciąganiu naszego ciała ku górze. Klatka piersiowa pełni niejako rolę asysty. Możesz wpłynąć na jej rozwój przez stosowanie podchwytu.

Jak ćwiczyć na drążku?

Najważniejsza zasada, o której powinieneś pamiętać podczas treningów na drążku brzmi: faza opuszczania musi być dłuższa niż faza wznoszenia. Dlaczego tak jest? Mówiąc krótko, to ten ruch najbardziej angażuje mięśnie. Generalizując, im dłużej się opuszczasz, tym szybszy przyrost mięśni osiągniesz.

Jeśli chodzi o częstotliwość treningów, to najlepiej będzie skontaktować się z profesjonalnym trenerem personalnym, który stworzy plan ćwiczeń dostosowany do Twoich osobistych potrzeb. Możesz poszukać także przykładowych harmonogramów treningowych w Internecie.

Zatem, do dzieła!

Jeśli czujesz się zmotywowany i gotowy do rozpoczęcia ćwiczeń, to wspaniale! Zanim jednak zaczniesz trenować na drążku, posłuchaj słowa przestrogi. Tego typu ćwiczenia – przeprowadzane w nieodpowiedni sposób – mogą powodować wiele kontuzji. Jak tego uniknąć? Zapoznaj się dokładnie z technikami treningów, wykonuj opanowane i spokojne ruchy oraz nie rób niczego ponad swoje siły. Życzymy powodzenia!

Dodaj komentarz