Co to jest Tauryna?

Tauryna jest rodzajem aminokwasu. Występuje w wielu produktach spożywczych i często dodaje się ją do napojów energetycznych. Wiele osób przyjmuje taurynę, jako suplement, a niektórzy badacze nazywają ją „cząsteczką cudu”. Wykazano, że tauryna przynosi wiele korzyści zdrowotnych, takich jak mniejsze ryzyko choroby i lepsze wyniki sportowe. Jest również bardzo bezpieczna i nie ma znanych skutków ubocznych przy rozsądnych dawkach.

Co to jest Tauryna?

Tauryna jest rodzajem aminokwasu występującym w całym ciele. Jest szczególnie skoncentrowana w mózgu, oczach, sercu i mięśniach. W przeciwieństwie do większości innych aminokwasów, nie jest stosowana do budowy białek w organizmie. Jest sklasyfikowana, jako „warunkowo niezbędny” aminokwas.   Organizm ludzki może wytworzyć pewną ilość tauryny, a także znajduje się w wielu pokarmach. Niektóre osoby mogą jednak skorzystać z suplementu. Osoby z konkretnymi schorzeniami lub chorobami, takimi jak problemy z sercem lub cukrzyca, mogą również skorzystać z dodatkowej dawki tauryny.

Pomimo powszechnego przekonania, ten aminokwas nie jest ekstrahowany z moczu byka lub nasienia buhajów. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa taurus, co oznacza wół lub byk, więc może to być źródłem zamieszania.

Źródła Tauryny

Głównymi źródłami tauryny są pokarmy takie jak mięso, ryby i nabiał. Chociaż niektóre wegetariańskie pokarmy dostarczają go w mniejszych ilościach, jest mało prawdopodobne, że zapewnią one ilość wystarczającą do optymalizacji poziomu organizmu. Tauryna jest często dodawana do napojów gazowanych i energetycznych, które mogą zapewnić do 600-1000 mg w 8-uncjowej porcji. Jednak nie zaleca się picia napojów gazowanych lub napojów energetycznych z powodu innych szkodliwych składników.

Forma tauryny stosowana w suplementach i napojach energetycznych jest zwykle wytwarzana syntetycznie i nie pochodzi od zwierząt. Jest, zatem odpowiednia dla wegan. Przeciętna dieta zapewni około 40-400 mg tauryny dziennie, ale w badaniach stosowano suplementy do 400-6,000 mg na dobę.

Pierwotna rola tauryny w organizmie

Tauryna występuje w wielu narządach, a jej zalety są powszechne. Należą do nich:

  • Utrzymywanie właściwego nawodnienia i równowagi elektrolitowej w komórkach.
  • Tworzenie soli żółciowych, które odgrywają ważną rolę w trawieniu.
  • Regulacja minerałów, takich jak wapń w komórkach.
  • Wspieranie ogólnej funkcji ośrodkowego układu nerwowego i oczu.
  • Regulacja zdrowia układu immunologicznego i funkcji antyoksydacyjnych.

Ponieważ jest to aminokwas „warunkowo niezbędny”, osoba zdrowa może wytworzyć minimalną ilość niezbędną dla tych niezbędnych codziennych funkcji.  Jednak w rzadkich przypadkach mogą być wymagane wyższe ilości, co czyni ją „niezbędną” substancją odżywczą dla niektórych osób. Dotyczy to osób z niewydolnością serca lub nerek, lub wcześniaków, które były karmione dożylnie przez długi czas. W przypadku wystąpienia niedoboru podczas rozwoju zaobserwowano poważne objawy, takie jak zaburzenia czynności mózgu i słaba kontrola poziomu cukru we krwi.

Dodaj komentarz