Buty do squasha – jak je prawidłowo dobrać?

Buty stanowią oparcie dla naszych stóp i całego naszego ciała. Ich wyjątkowa rola nie może być przeceniona szczególnie jeśli uprawiamy jakiś sport. Squash zdobywa coraz większą popularność w Polsce, a będąc bardzo dynamicznym sportem wymaga wielu gwałtownych zwrotów i skrętów. Tylko odpowiednio dobrane buty do squasha uchronią nas przed niechcianymi skręceniami i kontuzjami, a także pozwolą maksymalnie wykorzystać możliwości naszego ciała.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim buty powinny być: wygodne, przewiewne i dopasowane. Stopa w takich butach nie może przesuwać się, gdyż grozi to kontuzjami i szybkim zużyciem. Osoby, które planują regularne treningi w squasha powinny kupić specjalne obuwie. Buty do squasha zapewniają komfort noszenia i brak otarć. Podeszwa wewnętrzna  pochłania wstrząsy i ogranicza wibracje. Dodatkowo wzmacnia w okolicach pięty i kostki, czym podtrzymuje stopę w czasie gry. Podeszwa zewnętrzna z kauczuku zabezpiecza przed ślizganiem się buta i daje lepsze odbicie stopy.

Cechy dobrych butów do squasha

  1. Buty do squasha muszą być przewiewne, ponieważ zaangażowanie całego ciała w wysiłek powoduje wzmożone pocenie się. Zapewnienie właściwej wentylacji umożliwia tylko odpowiedni materiał wykonania. Najlepsze są naturalne materiały z odpowiednimi perforacjami umożliwiającymi wymianę powietrza. W innym wypadku nasza stopa będzie się silnie pociła. Ten niekorzystny stan na dłuższą metę może skutkować brzydkim zapachem oraz rozwojem bakterii i grzybów. Najlepszym rozwiązaniem są buty wykonane z siatki. Dodatkowo występują wkładki bakteriostatyczne, które można wymienić.
  2. Kolejną cechą jest amortyzacja, która zależy w największym stopniu od podeszwy. Tutaj musi być ona właściwej grubości i elastyczności. Za cienka i zbyt twarda podeszwa jest powodem otarć na stopie, a w najgorszym wypadku kontuzji stawu skokowego. Zarówno podeszwa, jak i wkładka powinny być elastyczne. Muszą umożliwiać amortyzację w wyniku częstego kontaktu w twardym podłożem.
  3. Przyczepność obuwia to cecha ważna ze względu na częstą zmianę kierunku ruchu. Na nią również jak w przypadku amortyzacji wpływa materiał wykonania. Na pewno należy wykluczyć ten gładki i śliski, który wykonano z plastiku. But musi trzymać się podłoża, a doskonała przyczepność zabezpieczać przed upadkiem.
  4. Wytrzymałość. Kupując droższe buty zazwyczaj jest pewność, że nie są klejone. Wytrzymałe buty powinny mieć solidne szwy, gdyż w trakcie gry narażamy je na wiele przeciążeń. Nie ma sensu wielokrotnie inwestować w obuwie. Lepiej zrobić to raz na kilka lat. Ciekawostką jest, że wiele technologii przenoszonych jest z materiałów wykorzystywanych przez NASA, dlatego cena czasami może być równie kosmiczna.

Dodaj komentarz