Dieta trzustkowa

Trzustka jest to gruczołem, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej, za żołądkiem, ale niedaleko dwunastnicy. Warto zdać sobie sprawę, że stan zapalny trzustki zagraża życiu. W związku z tym wymaga nie tylko w większości przypadków hospitalizacji, ale także stosowania specjalnej diety, która nie będzie obciążała tego narządu. Menu, które jest rekomendowane przez specjalistów można także stosować w ramach tzw. profilaktyki. 

Etapy diety trzustkowej

W skład diety trzustkowej wchodzą cztery etapy. Pierwszy z nich polega na nieprzyjmowaniu jakiegokolwiek posiłku przez 24 godziny. Dopiero później można spożyć sucharki, kiełki ryżu, płatki owsiane i popić gorzką herbatą.

Druga faza diety trzustkowej polega na spożywaniu tylko i wyłącznie takich produktów, które zawierają duże ilości białka, a małe ilości tłuszczu, np. chudego sera, chudej ryby.

W kolejnej fazie dopuszczone jest spożywanie gotowanych ziemniaków, warzyw, pszennego pieczywa, a także masła lub margaryny. W tym etapie jadłospis jest również urozmaicony o chude wędliny, mięsa i sery.

Ostatnia faza diety trzustkowej zakłada stosowanie diety niskotłuszczowej, łatwostrawnej.

Dietę tłuszczową powinno stosować się przez cały miesiąc. Na każdy z etapów trzeba przeznaczyć jeden tydzień.

Warto także wziąć pod uwagę, że u osób chorych, po ostrym zapaleniu trzustki, dieta powinna być stopniowo rozszerzana. Poszczególne potrawy, produkty, a także techniki przyrządzania potraw powinno się wprowadzać etapami.

Dieta trzustkowa powinna być niskotłuszczowa, łatwostrawna, o niskiej zawartości błonnika. Zapotrzebowanie energetyczne na tym etapie pokrywane jest przede wszystkim przez węglowodany. Dodatkowo należy ograniczyć tłuszcze, głónie nasycone. Źródło tłuszczu stanowić powinny: śmietanka, masło, żółtko jaj, oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy).

Należy również zadbać by potrawy były gotowane w wodzie, albo na parze. Stopniowo powinno się także wprowadzać pieczenie w folii, rękawie, pergaminie albo duszenie bez wcześniejszego obsmażenia na tłuszczu. Nie można jeść potraw grillowanych, smażonych, wędzonych, a także mięsa z rożna.W celu zagęszczenia sosów, zup powinno się stosować zawiesinę z mąki i wody, albo mleka.

Produkty i potrawy w diecie trzustkowej

W diecie trzustkowej wskazane są następujące produkty: pieczywo (pszenne, jasne, czerstwe), drobne kasze (manna, jęczmienna, kuskus), ryż, drobne makarony z niską zawartością jaj, ziemniaki (gotowane, purée), warzywa (marchew, pietruszka, seler, szparagi, dynia, szpinak, buraki, pomidory bez skórki), owoce (jabłka, brzoskwinie, morele, winogrona bez pestek, truskawki, maliny), mleko 1,5%, chudy twaróg, białko jaja (całe jajko jeden raz w tygodniu), gotowane lub pieczone ryby (dorsz, morszczuk), gotowany indyk lub pierś z kurczaka, królik, cielęcina, masło, śmietanka, oleje (oliwa z oliwek, olej słonecznikowy), dżemy.

Po zapaleniu trzustki można stosować następujące przyprawy i zioła: natka pietruszki, koperek zielony, cynamon, wanilia, cukier, sól, sok z cytryny, majeranek.

Dodaj komentarz