
Nowoczesne badania serca pozwalają na uzyskanie szybkiej i dokładnej diagnozy, a także na natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Badania te prowadzone są u osób, u których występuje ryzyko pojawienia się chorób serca, a także u tych, które już teraz mają takie schorzenia. Również mogą być one wykonywane profilaktycznie, aby w porę wykryć nieprawidłowości.
Jakie badania serca wykonuje się obecnie najczęściej? Na czym dokładnie polegają? Gdzie można je przeprowadzić?
EKG ? elektrokardiografia
Badanie EKG pozwala na zaprezentowanie pracy serca. Pacjent jest wtedy podłączony do specjalnego urządzenia, które odbiera impulsy informujące o pracy serca. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.
Wykonuje się różne badania EKG, w tym spoczynkowe, wysiłkowe, a także EKG typu Holter, gdy pacjent nosi aparat EKG przez całą dobę.
Badanie USG Doppler
To kolejny typ badania serca, który jest nieinwazyjny i bezbolesny dla pacjenta. Pozwala na zaprezentowanie przepływów krwi w sercu oraz w okolicznych tętnicach i żyłach.
Badanie dopplerowskie serca pozwala na ocenę wydolności żył oraz tętnic. Często bywa również łączone z badaniem echa serca, co ułatwia wykrywanie wad zastawkowych.
Echokardiografia ? echo serca
Badanie to również wykorzystuje aparat USG, a dokładnie zjawisko echa ultradźwięków ? stąd też pochodzi jego nazwa.
Dzięki badaniu echokardiograficznemu możliwe jest określenie budowy serca, wielkości i pracy komór serca, ocena działania zastawek serca oraz diagnozowanie wad serca. Pozwala na wykrycie przebytego zawału, obecność skrzeplin, płynu w osierdziu, nowotworów serca.
Podobnie jak w przypadku badania elektrokardiograficznego, czyli EKG serca możliwe jest wykonanie badania echokardiograficznego obciążeniowo ? to metoda stosowana najczęściej przy ocenie serca w chorobie wieńcowej.